Co je to Lolita

9. července 2012 v 18:00 | Shana |  Pro nové návštěvníky
Založila jsem novou rubriku kterou zahajuji tímto článkem.
Rubrika nese název Pro nové návštěvníky a je určena pro lidi, které neznají ještě tolik módu kterou se tento blog především zabývá :)

Lolita je móda, která vznikla na konci 70 let. Její první představení bylo v Harajuku ulici - módní ulici Tokia v Japonsku. Zde mladí módní návrháři představují své modely a pohybuje se zde i množství hledačů talentů. Za její zakladatelky jsou oficiálně považovány módní návrhářky značky, která je nyní známá jako Angelic Pretty. Díky proslavenosti této ulice se stylům, které zde vznikly, začalo souhrnně říkat Harajuku. Lolita byla zde (a nejen zde) představena jako kombinace viktoriánské nebo rokokové módy s moderními prvky a úpravami. Název Lolita údajně vznikl ze jména Španělského původu znamenající " Sladká" nebo "roztomilá".
Základ lolita módy se nachází v její siluetě. Dominantním prvkem je štíhlý pas. Dívka ovšem nemusí být vysloveně štíhlounká, aby mohla tuto módu nosit. Celé oblečení se střiženo na zdůraznění pasu a siluetu ještě umocňuje naškrobená spodnička.
Oblečení lolity se obvykle skládá z halenky, která obvykle končí v pase a je zdobena volánkem či krajkou, někdy i fiží. Dále pak sukní, začínající v pase a končící u kolen nebo těsně pod nebo nad nimi. Kratší délka by neměla být, neboť působí již lehce lacině. Místo sukně můžeme samozřejmě také nosit šaty. Ty se rozdělují na dva styly - celé šaty s rukávy nazývající se OP = One piece a šaty na širokých ramínkách, obvykle také s větším výstřihem zvané JSK = Jumpert skirt. JSK se kromě několika málo výjimek nikdy nenosí bez spodní halenky. Na nohách se nosí obvykle podkolenky nebo punčochy a to jak jednobarevné tak i vzorované či s potiskem. Boty se nosí velice rozmanité od Tea party botek s plochou podrážkou a jemným podpatkem, přes Mary Jeans se širokým podpatkem a kulatou špičkou nebo platformami až po takzvané RHS - Rocking Horse Shoes - houpající boty se skosenou špičkou a odříznutou patou. RHS se z těchto bot nejvíce podobají původním japonským botám. Vyrábějí se buď ze dřevěné, nebo pěnové platformy a jsou vysoké až 10cm. Z doplňků můžeme k lolitě nosit spoustu věcí - do vlasů se nosí čelenky, klobouky nebo minikloboučky, květiny a mašle. Ze šperků se nosí brože, kameje, perli, korálky, řetízky, květiny, krajky a chocery - látkové či krajkové obojky. Je také několik věcí, které se v lolitě bere jako veliký přečin. Nenosí se nikdy holé nohy, holá ramena, krátké sukně, boty na jehlových podpatkách, odhalené špičky bot nebo zdobení umělými krajkami. I tyto pravidla mají samozřejmě možnost porušení, ale obvykle je porušují jen dívky, které vědí jak tyto pravidla porušit aniž by porušili celistvost lolity.

Lolita se po svém vzniku pozvolna rozšířila do Ameriky, kde si získala poměrně velkou popularitu. Do Evropy se začala šířit mnohem později a oproti Japonsku a Americe se zde stále nosí v mnohem umírněnější a elegantnější formě.

Když se řekne lolita nyní si představíme spoustu extravagantního oblečení avšak lolita je mnohem více. Po celém světě existují dívky, které si říkají Livestyle Lolity. Jsou to dívky, jenž zasvětili svůj život elegantnímu stylu a vystupování jaké se od lolity očekává. Livestyle lolity se věnují hudbě, tanci, četbě, malbě, ručním pracem a stejnou měrou i vzdělávání, slušné mluvě a elegantnímu vystupování. Ale i dívky, které nemohou nebo nechtějí být přímo Livestyle lolity se věnují obvykle šití doplňků i oblečení, obvykle poslouchají japonskou či korejskou hudbu a většina lolit také sleduje anime a čte mangu (japonské kreslené komiksy a seriály). Některé lolity se také aktivně věnují přímo pořádání srazů a akcí pro jiné lolity aby takzvaná komunita držela více při sobě a dívky se více mezi sebou poznávali a přátelili. Naprostá většina lolit se také celkově zajímá o historii a často se jejich koníčky neomezují jen na nošení lolity ale i na nošení jiné historické módy, navštěvování kulturních akcí a často také historických bitev a her.
Lolita se dá nosit na spoustu míst, záleží jen na odvaze dané nositelky. Většina slečen si bere své oblečení jen na srazy a na různé cony ( setkání fanoušků daného tématu - obvykle anime, mangu, fantasy a sci-fi), ty které si neberou tolik poznámky okolí k srdci nebo mají tolerantnější okolí chodí v lolitě i do školy, práce, jen tak na procházky nebo na rodinné sešlosti. Také se samozřejmě nosí do divadel, muzeí a na jiné kulturní akce. Tam jsou obvykle lidé o něco tolerantnější, jelikož pro ně v tu chvíli lolita působí poměrně elegantně a vhodně.
Jak jsme si řekli lolita má svá obecná pravidla co k ní patří a co by se mělo a nemělo nosit. Porušování jednotlivých pravidel nebo jakékoliv úpravy lolity se dějí již v rámci jednotlivých stylů lolity.
Čtyřmi základními jsou Classic, Gothic, Sweet a Punk. Každý z nich má své specifikace a z nich vycházejí další, méně časté nebo více specifikované a upravené styly. ( o samostatných stylech zase příště :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sysa Sysa | E-mail | Web | 9. července 2012 v 21:14 | Reagovat

Veľmi dobrý článok obzvláš pre ludí ktorý presne nevedia čo lolita ako štýl obliekania znamená :)

Jediná vec z ktorou by som si dovolila nesúhlasiť je že lolitky počúvajú večinou japonskú hudbu a majú radi anime a mangu. U nás to tak skoro vždy je ale Japosnké a Americké lolitky si často vyslovene neprajú byť spájané z "otaku" ludmi. Večina z nich anime a mangu práve nemá rada a nemajú radi hlavne to keď si ostatný myslia že preto že sú lolity sú určite otaku. Podaktoré sú nato veľmi citlivé :)

2 Minamino Shana Minamino Shana | 9. července 2012 v 23:08 | Reagovat

[1]: Je pravda že hodně často se lolity hlavně v Americe a Japonsku nechtějí s Otaku komunitou spojovat ovšem tam je to trochu jinak "řešené" než u nás. V naší republice, a co jsem tak sledovala komunity kolem (alespoň co mé chabé jazykové schopnosti dovedli) to až tolik lolity neřeší a naopak patři často do obou skupin :)
u nás jsem nezažila moc lolit které by třeba přímo odmítali alespoň jednu z těchto složek :))
a jelikož jsme to přeci jen myslela z hlediska evropské a naší komunity trochu jsem Americké a Japonské lolity "diskriminovala" a jejich názor v tomto úplně nebrala :) přeci jen i tam se najdou lolity které to neřeší :)
ale možná je dobré to tady přeci jen zmínit :)

jinak moc děkuji za pochvalu :)

3 Sysa Sysa | E-mail | Web | 10. července 2012 v 11:44 | Reagovat

Áno tak som to aj myslela že u nás proste asi nenájdeš lolitu ktorá by vyslovene nemala rada anime a ani nikdy nemala. Skoro každá sme sa k lolite dostala skrz anime, cony sú viac menej spoločné a tak....

Len som chcela povedať že lolita neznamená automaticky otaku a hlavne nie v zahraničí aj keď u nás to tak možno je :)

ale znova opakujem že výborný článok neber to ako kritiku len ma to tak napadlo ako som to čítala :)

4 cheap beach bridesmaid dresses cheap beach bridesmaid dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 11:32 | Reagovat

You made a few good points there. I did a search on the matter and found nearly all people will go along with with your blog.
http://www.elsedress.org

5 vintage bridal dresses vintage bridal dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 10:54 | Reagovat

I think this idea is the best idea I have heard in a long time. Really. Not everyone will have it. So I think Ill be differtent from others if I own it. It will must feel fantastic, i think
http://www.isdress.org

6 tag heuer watch replica tag heuer watch replica | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 7:06 | Reagovat

Pretty good post.
http://www.watchescan.org

7 j-vip j-vip | Web | 24. března 2013 v 11:26 | Reagovat

perfektný článok :) poklona

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama